Marshallovy ostrovy jsou ostrovní stát, který se rozkládá na stejnojmenném souostroví v Mikronésii v Tichém oceánu. Hlavním městem je Majuro a jejich rozloha je pouhých 181km2. Mluví se tu místním jazykem marhallštinou, ale také angličtinou. Je to dáno tím, že ostrovy po druhé světové válce skončily pod správou USA. V roce 1986 vstoupila v platnost Dohoda o volném přidružení se Spojenými státy, na kterých jsou hospodářsky závislé. Bez jejich dotací, které tvoří až 60% státního rozpočtu, se jen stěží obejdou. Po druhé světové válce prosluly atoly Bikini a Eniwetok jako místa amerických jaderných pokusů.
Právní prostředí
Marshallovy ostrovy přijaly v roce 1990 zákon podobný zákonům v Delaware, a tak se zařadily mezi přední offshore lokality. Přispěla k tomu i jejich výhodná geografická poloha, neboť se nacházejí mezi Čínou, Japonskem, Austrálií a Spojenými státy.
Anonymita vlastnictví
Jedná se o jednu z posledních jurisdikcí, která umožňuje vydat akcie na majitele a jejich volný pohyb po celém světě (neimobilizované akcie na doručitele). V kombinaci s nominee službami neexistují žádné oficiální záznamy o skutečných vlastnících, a tak Marshallovy ostrovy nabízejí nejvyšší možnou míru anonymity. Obchodní rejstřík je částečně přístupný, avšak nacházejí se tam pouze informace o tom, zda společnost existuje, datum založení a adresa společnosti.
Daňové podmínky
IBC mají daňovou povinnost 0% ze svých příjmů, avšak je to podmíněno uhrazením každoročního poplatku $450 vládě (při základním kapitálu do $50 000). Vedení účetnictví je formálně vyžadováno, ale neexistuje vynutitelná povinnost předkládat účetnictví a účetní uzávěrky státním úřadům.
Výhody a nevýhody
- Žádná daňová povinnost
- Neimobilizované akcie na doručitele (majitele)
- Rychlý proces založení
- Není povinnost podávat daňové přiznání
- České soudy akceptují listiny vydané touto jurisdikcí
- Není stanoven minimální základní kapitál
- Nefigurují na žádné negativní listině
- Formální povinnost vést účetnictví